Used 2018 Keystone RV Outback Ultra Lite 240URS Toy Hauler Travel Trailer
Keystone Outback Ultra Lite travel trailer 240URS highlights:
- Rear Slide Out
- Bunk Beds
- Dinette
- USB Charging Port
- Bicycle Storage
Let this Outback Ultra Lite travel trailer be your home away from home! Model 240URS will have you imagining where everyone will sleep with the choice of a king bed slide out in the rear, flip-down bunk beds in the front, a dinette and a sofa. There is space under the bunk beds to pack a bike or two using the bicycle storage exterior door. It's time to stop dreaming and start enjoying your camping experience in this model!
The Keystone Outback Ultra Lite begins on a powder coated NXG frame from BAL, and includes a leaf spring equalizing suspension system providing years of enjoyment. You will get to see the world from the large panoramic windows during any season thanks to the heated, enclosed underbelly including tanks and valves. You can even get the inCommand app to control the lights, awnings and such from your own cell phone. It's time to find your favorite layout, and start exploring in an Outback Ultra Lite today!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $3,000
Sale Price: $18,995
Stock# 4241
Exterior Color: Polar White
Interior Color: Mineral, Patina
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 27 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Interior Color | Mineral, Patina |
| Exterior Color | Polar White |
| Hitch Weight | 585 lbs |
| Dry Weight | 5225 lbs |
| Cargo Capacity | 2360 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Two Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LCD |
| Awning Info | 19' Electric with LED Strip Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT24021JB454311 |
Outback Ultra Lite 240URS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


