Used 2018 Keystone RV Outback 312BH Travel Trailer
This Keystone Outback Super Lite 312BH is another great unit for the larger family to enjoy camping in. This travel trailer features a rear bunkhouse, dual entry doors, two slides for added interior space, an outdoor kitchen, and it sleeps 8-9 comfortably.
Step inside the main entrance and see a master bedroom in front to your right. There is a queen size bed with dual wardrobes and overhead cabinets space as well. The living room entertainment center is just off the foot of the bed a bit to divide the space and has a door which offers a bit more privacy in the bedroom at night.
In the combined kitchen and living area you will love the space provided by the large slide out booth dinette and sofa sleeper. The sofa offers overhead storage, plus both can be quickly converted to sleeping space at night.
In the kitchen area to the left of the main door find a large sink, three burner range, and refrigerator. There are overhead cabinets, plus lower cupboards and doors. A pantry/wardrobe offers plenty of storage too.
The bathroom features a private exterior entry which is nice for accessing when outdoors. Inside find a tub/shower, toilet and sink.
The rear bunkhouse is where you will likely find the kids hanging out. There is a sofa sleeper side on the right heading in with a bunk bed up above. On the left find a second bunk with storage cabinets and a TV shelf.
Just outside the bathroom exterior door find an outdoor camp kitchen featuring a refrigerator, flip-out stove with dual burners, and counter space with storage. You will also love the front pass-through storage for all of your camping gear, and so much more!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# CT31943
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 1030 lbs |
| Dry Weight | 7803 lbs |
| Cargo Capacity | 1697 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 2 Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR HDTV |
| Awning Info | 18' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT31222JB451457 |
Outback 312BH Reviews
-
Tilt Bed System
2016 Outback 312BH
What I liked most: LED floor lights. Large entertainment area with plenty of storage. Stainless steel appliances. The master bedroom has a rest and read tilt sleep system and a USB charging station right at the head of the bed with nightstand cubby holes on both sides.
What I'd improve: Center register right in middle of dining kitchen area may cause injury to small toes are big feet.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


