Used 2018 Keystone RV Montana High Country 362RD Fifth Wheel
Call for details.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 92391C
Interior Color: Y
| Sleeps | 7 |
| Slides | 5 |
| Length | 40 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Interior Color | Y |
| Hitch Weight | 2885 lbs |
| Dry Weight | 13982 lbs |
| Cargo Capacity | 3018 lbs |
| Fresh Water Capacity | 66 gals |
| Grey Water Capacity | 98 gals |
| Black Water Capacity | 88 gals |
| Tire Size | ST235/80R16F |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Four Door RV |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR HD LED, Rear LR HD TV, BR 32" HD LED |
| Awning Info | 19' 12V Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF36227JA741810 |
Montana High Country 362RD Reviews
-
Rear Den Couch/Bed Major Issue
2017 Montana High Country 362RD
What I liked most: We love this floor plan. We went to purchase the unit after one year of research and looking at them. BUT, the rear couch/bed was a deal breaker. The bed is six inches unlevel, and cannot be fixed. What an awesome floor plan.
What I'd improve: The rear den bed is unusable, and after reading other owner reviews, we could not use this model.9 years ago | James B. from Lenoir, NC
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

