Used 2018 Keystone RV Montana High Country 331RL Fifth Wheel
"Elevate your adventures " Ask about our easy financing
Keystone Montana High Country fifth wheel 331RL highlights:
- Triple Slides
- Front Bedroom
- Kitchen Island
- Hutch
- Fireplace
- Residential Refrigerator
- 2" Receiver Hitch
When you are ready to relax or entertain in luxury, step into this Montana High Country fifth wheel. Model 331RL offers triple slide outs, two slides in the main living and kitchen area, and one slide in the front bedroom providing lots of space to move around. Just imagine using the kitchen island for prepping and serving meals to your friends. You will also love the hutch for displaying decor and storing extra dishes. Everyone can watch the big game on the HD LED TV above an electric fireplace controlled by a remote to keep everyone warm. There is plenty of seating as well. The front bedroom provides your own oasis with a shiplap design headboard, a 32" HD LED TV, and plenty of storage for all your things. You might even choose a stackable washer/dryer option to keep your clothes clean while away from home. There is a 2" receiver hitch on the rear, exterior storage, an awning, plus much more outside and inside! Choose this model today!
When heading out and setting up in a Keystone Montana High Country fifth wheel you will appreciate the Dexter E-Z Lube axles, Max Turn front cap and radius frame with Hitch Vision, and an enormous drop frame pass-through storage to name a few features. Inside you will find luxury and comfort with the 78" tall main slide out with panoramic windows providing beautiful views, more bathroom storage with three drawers in a residential vanity, All-In-One Furrion controls for the TV, radio and fireplace, Beauflor flooring with a 7 year cold cracking warranty, and a residential ceiling fan for natural air movement. It's time to find the premium fifth wheel you can't live without, and start making memories in a Montana High Country today!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# UT930523
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Hitch Weight | 2265 lbs |
| Dry Weight | 11243 lbs |
| Cargo Capacity | 3017 lbs |
| Fresh Water Capacity | 66 gals |
| Grey Water Capacity | 98 gals |
| Black Water Capacity | 49 gals |
| Tire Size | ST235/80R16F |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential French Door with Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR HD LED, BR 32" HD LED |
| Awning Info | 18' 12V Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF33120JA742328 |
Montana High Country 331RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


