Used 2018 Keystone RV Montana 3791RD Fifth Wheel
THIS RV IS SOLD. OVER 3000 MORE IN STOCK. CALL 817-645-8100
Keystone Montana fifth wheel model 3791RD highlights:
- Five Slide Outs
- Separate Rear Living
- Kitchen Island
- Residential Refrigerator
- Fireplace
- Outdoor Entertainment Center with 32" HDTV
- Rear Exterior Slide Out Storage Tray
Enjoy the space provided by 5 slide outs in this Keystone Montana fifth wheel. With dual slide outs in the living area, and two slides in the kitchen area you will find the two rooms spacious and inviting. Model 3791RD offers a rear living and entertaining room with plenty of seating including dual hide-a-bed sofas and power theatre seats. Everyone can gather around the HDTV and fireplace to watch movies or the big game. The kitchen offers a separate space to make and eat meals. You will find a kitchen island, an 18 cu. ft. residential refrigerator, convection microwave, a hutch, and a pantry, plus more. You will find plenty of storage throughout as well as outside. Outdoors there is an entertainment center with 32" HDTV, and a slide out storage tray on the rear, plus much more!
When packing for your next trip in a Keystone Montana luxury fifth wheel you will appreciate the enormous drop frame pass-through storage compartment, MORyde "Step Above" entry steps with strut, and flush mounted LED interior lights to name a few features. Inside you will find an iRelax high density mattress for a good night's sleep, plus a Furrion RV Chef collection oven with auto-ignite and a convection/microwave oven for making your favorite meals. It's time to find the luxury fifth wheel you can enjoy for years to come, choose a Montana by Keystone today!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 207800A
| Sleeps | 7 |
| Slides | 5 |
| Length | 41 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2835 lbs |
| Dry Weight | 13900 lbs |
| Cargo Capacity | 2930 lbs |
| Fresh Water Capacity | 66 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 49 gals |
| Tire Size | ST235/80R16G |
| Furnace BTU | 40110 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential French Door with Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR HD LED TV, BR 32" HD LED TV, Outside 32" HDTV |
| Awning Info | 17' 12V Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF3792XJ4701781 |
Montana 3791RD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


