Used 2018 Keystone RV Laredo 355RL Fifth Wheel
This Laredo fifth wheel 355RL by Keystone RV features a rear living layout, triple slide outs for added interior space, and a convenient kitchen island, plus so much more!
As you enter turn right, and head up two steps to a front master bedroom and side aisle bath. The bathroom is on your immediate left at the top and offers a shower, toilet, vanity with sink, and linen cabinet. There is also a second entry door that leads directly into the master bedroom.
You can also access the front bedroom by a door at the head of the hall. Inside find a slide out king size bed, and dresser along the opposite wall with overhead TV cabinet and storage. There is also a full front master closet with sliding doors and a corner wardrobe.
Back in the main living space you will find a spacious combined kitchen and living area with dual opposing slide outs. There is a slide out free standing dinette and theater seating for two to the left of the entry door, and a rear tri-fold sofa sleeper along the back wall. Opposite find a large slide out entertainment center with storage, plus a kitchen pantry, refrigerator, and three burner range. There is also ample storage for dishes and things. There is a curio cabinet and second pantry along the interior wall, plus a double kitchen sink within the kitchen island providing a bit more food prep space, plus so much more!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Stock# U042600009
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Hitch Weight | 2290 lbs |
| Dry Weight | 10642 lbs |
| Cargo Capacity | 2358 lbs |
| Fresh Water Capacity | 66 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | BR TV |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4YDF35520JE600009 |
Laredo 355RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


