Used 2018 Keystone RV Hideout 298BHDS Fifth Wheel
Keystone RV Hideout fifth wheel 298BHDS highlights:
- (2) 52" x 74" Bunk Beds
- Island
- Private Front Bedroom
- Outside Kitchen
This Keystone Hideout fifth wheel 298BHDS has the space you need and want when traveling with a larger family, or if you enjoy traveling with extra guests. From the double slide outs to the rear bunkhouse with (2) 52" x 74" bunk beds there is plenty of space throughout this model. In the kitchen you will find an island with a large sink and extra counter space where you can easily work. At night you will find a quiet retreat in the private front bedroom. Come check out the exterior kitchen where you can easily store drinks or snacks in the refrigerator and whip up a snack or two at the two burner range.
For any trip whether near or far you will want a Hideout fifth wheel by Keystone RV. These models are lightweight which makes them easy to hook-up and tow. Just load up your belongings and head out for a weekend away in your own Hideout retreat. A few key features inside each model include pleated shades in the living area, a high-rise kitchen faucet, plus full strutted storage under the master bed. The exterior has a gel coated Maxturn fiberglass front cap, black radius window frames, hurricane straps reinforced structure, and an exterior shower. What are you waiting for? Come enjoy your own private hideout with a Keystone Hideout travel trailer!
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# UT620309
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Hitch Weight | 1930 lbs |
| Dry Weight | 9080 lbs |
| Cargo Capacity | 2420 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 81 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDF29827J7240019 |
Hideout 298BHDS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


