Used 2018 Keystone RV Hideout 281DBS Fifth Wheel
Ask about our Guaranteed Financing
Call today for more information! 601-207-5300
Keystone RV Hideout fifth wheel 281DBS highlights:
- Pull Out Kitchen
- (2) 52" x 74" Bunk Beds
- U-Dinette
- Bath and a Half
Enjoy camping with your family and a few friends in this spacious Keystone Hideout fifth wheel model 281DBS which features a rear set of 52" x 74" bunk beds for the kids plus there is a spacious slide out with a u-dinette and an optional tri-fold sleeper sofa where you can come and visit with your family and friends and at night both the dinette and sofa convert into additional sleeping space. This model also features a bath and a half with the half bathroom in the front bedroom and the full size bathroom is located in the rear across from the bunk beds. Meal prep is a breeze with the exterior pull-out kitchen. Now you can watch your kids play outside while you fix dinner.
For any trip whether near or far you will want a Hideout fifth wheel by Keystone RV. These models are lightweight which makes them easy to hook-up and tow. Just load up your belongings and head out for a weekend away in your own Hideout retreat. A few key features inside each model include pleated shades in the living area, a high-rise kitchen faucet, plus full strutted storage under the master bed. The exterior has a gel coated Maxturn fiberglass front cap, black radius window frames, hurricane straps reinforced structure, and an exterior shower. What are you waiting for? Come enjoy your own private hideout with a Keystone Hideout travel trailer!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# L3040
Interior Color: Cedar, Timber
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Interior Color | Cedar, Timber |
| Hitch Weight | 1615 lbs |
| Dry Weight | 8031 lbs |
| Cargo Capacity | 2569 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 69 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
Hideout 281DBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


