Used 2018 Keystone RV Cougar X-Lite 28RLS Travel Trailer
View all Cougar X-Lite Floorplans
2018 28RLS Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Jeff England RV Sales
Location: Jeff England RV
Stock# RV1416A
Location: Jeff England RV
Stock# RV1416A
Exterior Color: White
Stock# RV1416A
Exterior Color: White
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2018 28RLS Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 760 lbs |
| Dry Weight | 6150 lbs |
| Cargo Capacity | 1650 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 2 Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 16.2 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LCD |
| Awning Info | Power |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4YDT28R22JV500298 |
For more information
Contact Us
Cougar X-Lite 28RLS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


