Used 2018 Keystone RV Cougar X-Lite 26RLS Fifth Wheel
Looking for a light weight fifth wheel under 30 feet? Look no more. At 29' 4" the 2018 Cougar X-Lite 26RLS has a dry weight of only 6,895 lbs. This rear living model provides plenty of space with the living room slide out.
Ask about our easy finance options.
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# UT420455
| Length | 29 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Hitch Weight | 1270 lbs |
| GVWR | 10000 lbs |
| Dry Weight | 6895 lbs |
| Cargo Capacity | 3105 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| VIN | 4YDF26R21JV502495 |
Cougar X-Lite 26RLS Reviews
-
Front Underbelly Storage
2016 Cougar X-Lite 26RLS
What I liked most: Large exterior pass through storage has plenty of space and access from the front as well. Touchscreen remote. Entertainment center cabinet area styling makes it appear to be freestanding.
What I'd improve: The little table stand between the rear recliners is too far back and not really functional.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


