Used 2018 Keystone RV Cougar Half-Ton Series COUGAR 30RLS Fifth Wheel
Keystone Cougar Half-Ton Series fifth wheel 30RLS highlights:
- Kitchen Island
- Theater Seating
- Triple Slides
- Two Awnings
- Hitch Vision
If you have been searching for a fifth wheel that is tailored to your wants, take a look at this Keystone Cougar Half-Ton Series model 30RLS. There are two awnings providing shade from the sun and elements while loading, unloading, or relaxing outdoors. Just imagine your camp chairs, your favorite drink, and you in the great outdoors. The cook in the family will enjoy the convenience of a kitchen island with extra counter space and a double sink. There is plenty of seating inside with three different choices including theater seats which is a fun escape when watching movies or the big game. You will have no problem backing up to the fifth wheel thanks to the Hitch Vision backup mirror providing a safe and easy way to hitch up and go home after a fun weekend away. Your wants are met and your search is over, choose this model!
With any Keystone Cougar Half-Ton Series fifth wheel you will be able to camp in any weather with the forced-air heated and enclosed underbelly with enclosed dump valves and astorfoil insulated slide floor. If you need to stay cool or warm, these units have you covered. You can even take your bikes and additional totes along with the 225 lb. capacity folding exterior bike/storage rack. Inside you are sure to love the foil wrap seamless galley and lavatory countertops. The master bedroom offers a queen bed in each model for more sleeping space for the owners. There are many more features you will want on your next fifth wheel, come get your favorite Cougar Half-Ton Series model today.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 26014-3
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1545 lbs |
| Dry Weight | 8890 lbs |
| Cargo Capacity | 2110 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 2 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 11' & 10' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 30 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF30R23J2505734 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


