Used 2018 Keystone RV Cougar Half-Ton Series 34TSB Travel Trailer
Keystone Cougar Half-Ton Series travel trailer 34TSB highlights:
- Private Bunkhouse
- Triple Slides
- Dual Entry Bath
- Two Awnings
- Ground Control
- Power Jack
Pack up the whole gang and head out in this Cougar Half-Ton Series travel trailer 34TSB to find adventure anywhere you stop. Setting up just got easier with the Ground Control and power jack features you are sure to love. If you enjoy the great outdoors, the capital grill and mini refrigerator provide an outside cooking experience like no other. Inside, the rear private bunkhouse is where you will find sleeping space and a hangout room for the kiddos and their friends. You can access the full bath from the front bedroom, or from the hallway across from the main entry thanks to the dual entry doors. You will find plenty of space to relax inside with the triple slide outs, or outside under the awnings. Take a look, you will be glad you did.
With any Keystone Cougar Half-Ton Series travel trailer you will be able to camp in any weather with the forced-air heated and enclosed underbelly with enclosed dump valves and astorfoil insulated slide floor. If you need to stay cool or warm, these trailers have you covered. You can even take your bikes and additional totes along with the 225 lb. capacity folding exterior bike/storage rack. Inside you are sure to enjoy the gourmet stainless steel under mount sink with the upgraded chef's faucet with sprayer when cleaning your fruits and vegetables or washing the dishes. The master bedroom offers a king bed in each model for more sleeping space for the owners. There are many more features you will want on your next travel trailer, come get your favorite Cougar Half-Ton Series model today.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $10,867
Sale Price: $26,987
Stock# P274
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 1150 lbs |
| Dry Weight | 8548 lbs |
| Cargo Capacity | 1952 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 8' & 11' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT34T27JV508749 |
Cougar Half-Ton Series 34TSB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


