Used 2018 Keystone RV Cougar Half-Ton Series 33MLS Travel Trailer
Keystone Cougar Half-Ton Series travel trailer 33MLS highlights:
- Rear Kitchen
- Theater Seats
- Dual Entry Bath
- Outdoor Capital Grill
- Ground Control
- Power Jack
When you are ready to hit the open road this Cougar Half-Ton Series travel trailer 33MLS is ready! Outside, you are sure enjoy the capital grill and mini refrigerator when wanting to be outdoors where the action is. The Ground Control and power jack will come in handy when setting up at your favorite spot, and the exterior storage allows you to take along extra gear. Inside, you can enjoy the extra floor space thanks to the triple slide outs, and dual access into the bathroom is quiet convenient. The rear kitchen layout provides plenty of space for the cook, plus there is much more to see! Step inside today!
With any Keystone Cougar Half-Ton Series travel trailer you will be able to camp in any weather with the forced-air heated and enclosed underbelly with enclosed dump valves and astorfoil insulated slide floor. If you need to stay cool or warm, these trailers have you covered. You can even take your bikes and additional totes along with the 225 lb. capacity folding exterior bike/storage rack. Inside you are sure to enjoy the gourmet stainless steel under mount sink with the upgraded chef's faucet with sprayer when cleaning your fruits and vegetables or washing the dishes. The master bedroom offers a king bed in each model for more sleeping space for the owners. There are many more features you will want on your next travel trailer, come get your favorite Cougar Half-Ton Series model today.
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# 16779
Interior Color: Twig, Cashmere
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | Twig, Cashmere |
| Hitch Weight | 1110 lbs |
| Dry Weight | 8088 lbs |
| Cargo Capacity | 2412 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 12' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
Cougar Half-Ton Series 33MLS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


