Used 2018 Keystone RV Cougar Half-Ton Series 28SGS Fifth Wheel
Keystone Cougar Half-Ton Series fifth wheel 28SGS highlights:
- Two Recliners
- Tri-Fold Sleeper Sofa
- Triple Slides
- Hitch Vision
If you are set on relaxing inside but adventuring outside then this Cougar Half-Ton Series fifth wheel model 28SGS by Keystone has you covered. From the two recliners, tri-fold sleeper sofa and dinette there is plenty of room for relaxation, eating, and visiting. The dual slide outs in the combined living and kitchen area and single wardrobe slide in the bedroom provide more interior floor space to move about. Outside the awning offers shade from the sun, and the unobstructed pass-through storage compartment makes loading and unloading your outdoor gear a breeze. And the Hitch Vision backup mirror provides a safe and easy way to hitch up and park at any destination. Step inside today!
With any Keystone Cougar Half-Ton Series fifth wheel you will be able to camp in any weather with the forced-air heated and enclosed underbelly with enclosed dump valves and astorfoil insulated slide floor. If you need to stay cool or warm, these units have you covered. You can even take your bikes and additional totes along with the 225 lb. capacity folding exterior bike/storage rack. Inside you are sure to love the foil wrap seamless galley and lavatory countertops. The master bedroom offers a queen bed in each model for more sleeping space for the owners. There are many more features you will want on your next fifth wheel, come get your favorite Cougar Half-Ton Series model today.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 0CR8605
Interior Color: 2
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 31 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Interior Color | 2 |
| Hitch Weight | 1525 lbs |
| Dry Weight | 8115 lbs |
| Cargo Capacity | 2185 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 2 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 10' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 30 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF28S22J2508605 |
Cougar Half-Ton Series 28SGS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


