Used 2018 Keystone RV Cougar Half-Ton Series 284RDBWE Fifth Wheel
Keystone Cougar Half-Ton Series fifth wheel 284RDBWE highlights:
- Bunkhouse
- U-Shaped Dinette
- Dual Entry into Bath
- Two Slide Outs
- Outside Kitchen
When you are ready for inside comforts while looking around at the great outdoors, hook up this Keystone Cougar Half-Ton Series model 284RDBWE to your fifth wheel hitch and head out. You will find the u-shaped dinette provides dining and game time seating for more campers when inside. The two slide outs allow more moving around space in the combined living and kitchen area, plus the front bedroom. There is dual access into the bathroom as an added convenience especially when you are sharing the facilities with others. The rear bunkhouse allows additional sleeping space for 4, plus an area for the kids to call their own. When you are ready to be outside, the outdoor kitchen comes in handy for making meals and washing your hands.
With any Keystone Cougar Half-Ton Series fifth wheel you will be able to camp in any weather with the forced-air heated and enclosed underbelly with enclosed dump valves and astorfoil insulated slide floor. If you need to stay cool or warm, these units have you covered. You can even take your bikes and additional totes along with the 225 lb. capacity folding exterior bike/storage rack. Inside you are sure to love the foil wrap seamless galley and lavatory countertops. The master bedroom offers a queen bed in each model for more sleeping space for the owners. There are many more features you will want on your next fifth wheel, come get your favorite Cougar Half-Ton Series model today.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# IGSN-10003050
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 7 in |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1720 lbs |
| Dry Weight | 8500 lbs |
| Cargo Capacity | 2020 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 2 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 30 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
Cougar Half-Ton Series 284RDBWE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


