Used 2018 Keystone RV Cougar Half-Ton Series 27RES Travel Trailer
2018 KEYSTONE COUGAR 27RES IS A BEAUTIFUL ALL FIBERGLASS TRAILER WITH 4 SEASON WINTER PKG, ISLAND KITCHEN GREAT BIG LIVING ROOM. PRIVATE KING BEDROOM IN FRONT. LARGE SLIDE OUT. COLD A/C, PRIVATE FRONT KING BEDROOM WITH CLOSETS AND SOLID DOORS. COMFORTABLY! GREAT LAYOUT FOR FAMILIES OR FULL-TIME LIVING.
SPACIOUS LIVING AREA WITH RECLINERS & DINETTE SLEEPER. ENTERTAINMENT CENTER. OPEN KITCHEN WITH DOUBLE SINK, 3-BURNER STOVE, OVEN, MICROWAVE & DOUBLE DOOR FRIDGE.
BONUS: !! EXTREME WEATER PKG, 4 SEASON EXTREME COLD. 17’ POWER AWNING WITH LED LIGHTS. LOTS OF STORAGE INSIDE AND OUT.
UVW APPROX. 6540 LBS. 30AMP POWER.
OUR PRICE: $15,995. GREAT FLOOR PLAN FOR LARGE FAMILIES OR WEEKEND GROUP TRIPS!
We are located in KENNEDALE, TX. We show RVs 7 DAYS A WEEK BY APPOINTMENT.
Call BRET 8178050067 or AMY 8176584633.
WE INSPECT & GO THROUGH ALL TRAILERS TO ENSURE OUR CUSTOMERS ARE 100% SATISFIED. FREE DELIVERY & SETUP TO ALL 48 STATES.
¡SE HABLA ESPAÑOL!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 5038082917
Interior Color: Twig, Cashmere
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | Twig, Cashmere |
| Hitch Weight | 835 lbs |
| GVWR | 8750 lbs |
| Dry Weight | 6520 lbs |
| Cargo Capacity | 2280 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | 2 |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 16' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
Cougar Half-Ton Series 27RES Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


