Used 2018 Keystone RV Cougar Half-Ton Series 279RKSWE Fifth Wheel
Keystone Cougar Half-Ton Series fifth wheel 279RKSWE highlights:
- Rear Kitchen
- Single Chair
- U-Shaped Dinette
- Dual Entry into Bath
- Two Slide Outs
Spacious and convenient are two words to describe this Keystone Cougar Half-Ton Series fifth wheel model 279RKSWE. You will find plenty of seating to relax and enjoy your friends with your furniture choices including the u-shaped dinette and recliner. The two slide outs provide more floor space inside to move around in the rear kitchen and front bedroom. There is dual access into the bathroom as an added convenience especially when you are sharing the facilities with family and friends.
With any Keystone Cougar Half-Ton Series fifth wheel you will be able to camp in any weather with the forced-air heated and enclosed underbelly with enclosed dump valves and astorfoil insulated slide floor. If you need to stay cool or warm, these units have you covered. You can even take your bikes and additional totes along with the 225 lb. capacity folding exterior bike/storage rack. Inside you are sure to love the foil wrap seamless galley and lavatory countertops. The master bedroom offers a queen bed in each model for more sleeping space for the owners. There are many more features you will want on your next fifth wheel, come get your favorite Cougar Half-Ton Series model today.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $2,820
Sale Price: $24,179
Stock# 48713
Interior Color: Twig
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft 10 in |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Interior Color | Twig |
| Hitch Weight | 1700 lbs |
| Dry Weight | 7790 lbs |
| Cargo Capacity | 2710 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 2 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 30 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDF27928JC508683 |
Cougar Half-Ton Series 279RKSWE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


