Used 2018 Keystone RV Cougar Half-Ton Series 25RESWE Fifth Wheel
Keystone Cougar Half-Ton Series fifth wheel 25RESWE highlights:
- Entertainment Center
- Two Slides
- Outside Capital Grill
- Hitch Vision
If you are a couple or family of 3-4 that enjoys camping in a fifth wheel, take a look at this Keystone Cougar Half-Ton Series model 25RESWE. The Hitch Vision backup mirror provides a safe and easy way to hitch up and park at any destination. Outside, you can enjoy grilling on the capital grill and storing your drinks in the mini refrigerator while visiting with other campers. The two slide outs provide more interior floor space, and the rear entertainment center including storage allows you to relax inside while the chef is cooking, plus there is more to see!
With any Keystone Cougar Half-Ton Series fifth wheel you will be able to camp in any weather with the forced-air heated and enclosed underbelly with enclosed dump valves and astorfoil insulated slide floor. If you need to stay cool or warm, these units have you covered. You can even take your bikes and additional totes along with the 225 lb. capacity folding exterior bike/storage rack. Inside you are sure to love the foil wrap seamless galley and lavatory countertops. The master bedroom offers a queen bed in each model for more sleeping space for the owners. There are many more features you will want on your next fifth wheel, come get your favorite Cougar Half-Ton Series model today.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# IGSN-10759320
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Hitch Weight | 1630 lbs |
| Dry Weight | 7680 lbs |
| Cargo Capacity | 2320 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 2 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 14' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 30 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
Cougar Half-Ton Series 25RESWE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


