Used 2018 Forest River RV Work and Play FRP Series 21SE Toy Hauler Travel Trailer
Want to hit the trails, and stay as long as you like? If so, you will enjoy having this Work and Play FRP Series toy hauler travel trailer tagging along. Model 21SE features up to 15' 10" of parking space up the middle, 13' 8" along the curb side, and 12' 9" along the road side to provide you with plenty of room for your gear.
There is a front bath and kitchen accommodations as well making it easy for you to hang out all day, or even overnight. Bring along the sleeping bags, cots, or air mattress to bunk out all night and enjoy more time riding and exploring the next day, or you can add an optional Happijac power queen bed with flip up sofas beneath for more seating and sleeping space.
The kitchen features a refrigerator and pantry storage, plus a two burner cook-top and double sink. There are also ample storage spaces for all of your dishes and other cooking gear.
In the very front you will love the convenience of a complete bath including a shower along the road side, a toilet, and linen cabinet, as well as a sink opposite along the curb side wall.
With this much toy parking space you can easily grab your gear, load up, and head out for some fun!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 013189A
Exterior Color: Red, Silver, White, Orange
| Length | 21 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Exterior Color | Red, Silver, White, Orange |
| Hitch Weight | 1215 lbs |
| GVWR | 11375 lbs |
| Dry Weight | 6049 lbs |
| Cargo Capacity | 5326 lbs |
| Fresh Water Capacity | 110 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15 LR D |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5200 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| VIN | 4X4TWPW26JB018449 |
Work and Play FRP Series 21SE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


