Used 2018 Forest River RV Wildwood X-Lite 210RBXL Travel Trailer
Forest River Wildwood X-Lite travel trailer 210RBXL highlights:
- U-Dinette
- Queen Bed
- Rear Bathroom
- 14' Awning
Get ready to take you family of four on camping trip after camping trip with this single slide out Wildwood X-Lite 210RBXL travel trailer. The slide out along the roadside helps to open up the floor space in this model. Within the slide out there is a u-dinette where you can enjoy your meals. Along the front there is a queen bed and a privacy curtain can be drawn at night to close off the room from the rest of the trailer. The rear bathroom has all of the conveniences of home from the radius shower to the sink and toilet. In the evening grab a camp chair, a snack, and enjoy visiting while sitting under the 14' awning and more!
When you are ready for some time away from home, but are looking to enjoy comforts from home, then choose a Wildwood X-Lite travel trailer! These models are ideal for any camping excursion and for any family - from the experienced camping couple to the family with multiple kids - there is a trailer for you! Along the exterior you will find an aerodynamic front profile, two exterior speakers, and a pass through storage compartment. Inside there is Beauflor linoleum flooring, high definition countertops, an attractive kitchen backsplash, and extra large kitchen overhead cabinets. Unleash your inner "wild" with a Wildwood X-Lite travel trailer!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $6,755
Sale Price: $14,995
Stock# CN1153
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Hitch Weight | 500 lbs |
| Dry Weight | 4830 lbs |
| Cargo Capacity | 2670 lbs |
| Fresh Water Capacity | 61 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Manual |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TWDW23JT141800 |
Wildwood X-Lite 210RBXL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


