Used 2018 Forest River RV Viking 2308 Folding Pop-Up Camper
For the family who enjoys camping, and the flexibility of being able to go where you want, when you want, then come select this Viking LS Series model 2308LS pop-up folding camper.
Along either side of the entry door there are storage cabinets, and almost straight in front of the entry door there is a booth dinette table where you can gather around and enjoy a cup of coffee. At night this area can easily convert into additional sleeping space. Moving back, there is a single sink and a two burner range. Along the rear you will find a u-dinette with plenty of seating storage. Enjoy your meals at this dinette, and then at night use this area for sleeping space.
Both the front and the rear tent end beds are queen size, and below the front bed there is an exterior storage area, and more!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 13331
| Sleeps | 7 |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 4 ft 10 in |
| Hitch Weight | 220 lbs |
| GVWR | 3535 lbs |
| Dry Weight | 2182 lbs |
| Cargo Capacity | 1353 lbs |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | 2 Queen Tent Ends |
| Refrigerator Type | 3 Way |
| Refrigerator Size | 1.9 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Axle Count | 1 |
| VIN | 5ZT1VKECXJ5013331 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


