Used 2018 Forest River RV Surveyor 201RBS Travel Trailer
Forest River Surveyor travel trailer 245BHS highlights:
- Outside Kitchen
- Oversized Double Beds
- U-Dinette
- Private Bedroom
Your family of eight will enjoy all of the space throughout this single slide out Surveyor 245BHS travel trailer. Sleeping space can be found in the front private bedroom for mom and dad, the rear oversized double bunks for the kids, and if needed the u-dinette can easily convert into additional sleeping space. Throughout this model there are Shaker style cabinets plus more storage can be found under the queen bed and with the two wardrobes in the bedroom. Outside there is a front pass through storage area and an outside kitchen where you can fix your evening meal. The 14' awning provides plenty of shade and gives you more outdoor living space, plus more!
For any camping trip you will want a Forest River Surveyor travel trailer. These models are lightweight and easy to tow, plus you will find that inside there is superior craftsmanship throughout. Along the interior there is a barreled ceiling which adds more headroom in each model. Once you reach your destination then you can enjoy the view from the large panoramic windows. The designer Carefree flooring is stylish and easy to clean, and the entertainment center features a USB charging port for your electronic devices. There are several packages available such as the Surveyor Value Package and the Fall Program Package - so now you can easily choose the features that are right for you! What are you waiting for? Come select your Surveyor travel trailer today!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 99746A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 626 lbs |
| Dry Weight | 5204 lbs |
| Cargo Capacity | 2422 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TSVV2XJL034391 |
Surveyor 201RBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


