Used 2018 Forest River RV Sunseeker MBS 2400W Motor Home Class C - Diesel
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Forest River Sunseeker MBS 2400W class C diesel motor home highlights:
- Large Slide Out
- Rear Bath
- Bunk Over Cab
- U-Shaped Dinette
Come in and see how spacious this single slide out Sunseeker MBS class C diesel model 2400W by Forest River really is! The large slide out offers a queen bed and a u-shaped dinette. The dinette can fold down into a sleeping space or two for your guests and don't forget about the bunk over the cab area! The kitchen is perfect for cooking up your favorite family meals. The rear bathroom is complete with a shower, sink, and toilet!
These Forest River Sunseeker MBS class C motor homes are what you will want when it comes to tasteful style and design. The backup camera will come in handy when parking your RV into your campsite. The inside of these motor homes are comfortable, very spacious, and there are several floor plans to look at and choose from. There are beautiful colors to choose from that will make you feel like you are at home. All of the Sunseeker MBS models are "Certified Green" by TRA Certification.
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
You Save: $14,587
Sale Price: $69,998
Stock# 30642B
Chassis: Mercedes Benz
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 4200 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Dry Weight | 9924 lbs |
| Cargo Capacity | 1106 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 18545 |
| Engine | 3.0L V6 |
| Chassis | Mercedes Benz |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26.4 gals |
| Wheelbase | 170.3 in |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4080 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 16.6 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 50.3 cu. ft. |
| TV Info | LR TV, Opt. BR TV, Opt. 19" Ext. TV |
| Awning Info | 15'6" Power |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | WDAPF4CC0G9691873 |
Sunseeker MBS 2400W Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


