Used 2018 Forest River RV Sunseeker MBS 2400R Motor Home Class C - Diesel
Forest River Sunseeker MBS Class C diesel motorhome 2400R highlights:
- Flip-Up Countertop
- Bunk Over Cab
- Booth Dinette
- Two Slides
- Private Bedroom
Start seeing the country in comfort with this Sunseeker MBS Class C diesel motorhome! You will be able to sleep in your own RV queen bed and clean up in your own full bathroom. Whether you like to play board games or read a book, the booth dinette will be the spot you enjoy, and the removable table between the front cab seats will provide a second location to sit down with a drink.
The Forest River Sunseeker MBS Class C diesel motorhome is everything you need to seek out new adventures and enjoy every journey! Because of its efficient use of resources, water, and energy during production, the Sunseeker MBS is proud to be "Certified Green" by TRA Certification. The exterior gel-coat fiberglass, block foam insulation, and 1.5" aluminum-framed, laminated sidewalls come together to create a sound base for fabulous interior features, like the water filtration system and 3.6 KW Onan LP generator. The cab area comes with a 7" touchscreen radio with USB and Bluetooth so that you can enjoy yourself even while driving, and the ultraleather cab seats will provide comfort throughout the drive.
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# 4113
Chassis: Mercedes Benz
Exterior Color: Gray
Interior Color: Brown
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 24 ft |
| Ext Width | 7 ft 10 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | Brown |
| Exterior Color | Gray |
| Hitch Weight | 4200 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 3.6 KW Onan LP |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 15295 |
| Engine | MERCEDES 3.0L V6 |
| Chassis | Mercedes Benz |
| Fuel Capacity | 26 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4080 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 16.6 Gallon |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 8BNPF4CC4GE130399 |
Sunseeker MBS 2400R Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


