Used 2018 Forest River RV Sunseeker LE 2250SLE Chevy Motor Home Class C
One Owner ~ Low Miles
only 17,287 miles
One Owner
CHEVY CHASSIS
Forest River Sunseeker LE Class C 2250SLE highlights:
- Single Slide Out with topper
- Bunk Over Cab
- Booth Dinette
- Rear Bath
Model 2250SLE is one of the smaller units in this LE series, so if you have a family of four or five this model is definitely for you! Take your family out for a weekend adventure without sparing the amenities of home. You have a nice queen sized bed to lay your head down at night, you have a place to cook your meals and eat them, and you have a bathroom. The kids will love having the choice to sleep on the bunk over the cab or the dinette that can also fold down into a sleeping space or two.
Forest River RV Sunseeker LE motorhomes come in a few different color choices for interior and exterior. The multi-layered laminated system that includes the roof, sidewalls, and the flooring helps to keep all the warm or cold air in and vice versa. Each model has a seamless front cap which allows for enhanced aerodynamics. These models also have a winterizing tube and heated/enclosed holding tanks to make sure everything stays nice in every season. All of the Sunseeker LE models by Forest River are "Certified Green" by TRA Certification.
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
You Save: $6,001
Sale Price: $38,987
Stock# CP26-08
Chassis: Chevy
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14200 lbs |
| Dry Weight | 9640 lbs |
| Cargo Capacity | 4560 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 17287 |
| Chassis | Chevy |
| Fuel Capacity | 57 gals |
| Wheelbase | 159 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4600 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 9.8 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 32 cu. ft. |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 14' Power |
| Gross Combined Weight | 20000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
Sunseeker LE 2250SLE Chevy Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


