Used 2018 Forest River RV Sunseeker 3050S Ford Motor Home Class C
Forest River Sunseeker Class C 3050S Ford highlights:
- Large Slide Out
- Full Wall Storage in Bedroom
- Sofa and Dinette with Seatbelts
- Bunk Over Cab
This Ford chassis Sunseeker 3050S features a full wall slide out along the driver's side which gives this unit a bit of walking around space. You have a booth dinette and a sofa opposite one another that both have seatbelts to keep your passengers safe while you travel, and both can fold down into sleeping space at night. There is a split bath that allows you to use both sides at one time. The private rear bedroom has plenty of storage so you can bring whatever you would like to. There is even a place to add an optional TV so you can watch a movie before you go to sleep.
Forest River RV Sunseeker motorhomes come in a few different color choices for interior and exterior. The multi-layered laminated system that includes the roof, sidewalls, and the flooring helps to keep all the warm or cold air in and vice versa. Each model has a seamless front cap which allows for enhanced aerodynamics. These models also have a winterizing tube and heated/enclosed holding tanks to make sure everything stays nice in every season. All of the Sunseeker models by Forest River are "Certified Green" by TRA Certification.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# 16816
Chassis: Ford
Exterior Color: Standard, Oxford, Topaz
Interior Color: Latte, Pewter, Truffle
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Latte, Pewter, Truffle |
| Exterior Color | Standard, Oxford, Topaz |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 12848 lbs |
| Cargo Capacity | 1652 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 4.0Kw Onan Microquiet |
| Fuel Type | Gasoline |
| Chassis | Ford |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 220 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 9.8 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 81.6 cu. ft. |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 18' Power |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
Sunseeker 3050S Ford Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


