Used 2018 Forest River RV Sandpiper 38FKOK Fifth Wheel
Forest River RV Sandpiper fifth wheel 38FKOK highlights:
- Front Kitchen
- Spacious Bathroom
- Exterior Kitchen
- Two Entry Doors
Get ready for more family time and new experiences when you choose to camp with this six slide out Sandpiper 38FKOK fifth wheel. Where are you going to make dinner tonight? That is the question you will be asking yourself when you see this unit. The exterior kitchen allows more time outdoors with your family and features a refrigerator plus a microwave. The unique front kitchen is spacious with two slide outs plus there is an island and a dinette with two chairs. In the spacious bathroom there is a large walk-in shower with a seat plus a closet that has been prepped for a washer and dryer. With two entry doors into this model you can easily slip out the rear door and head out for an early morning fishing trip!
When you choose to camp with a Sandpiper fifth wheel by Forest River you are choosing a quality built fifth wheel with plenty of features and comforts to go around. Along the exterior there are large tinted windows, a "One Touch" Dometic electric awning with an LED light strip, 2 LED lighted exterior speakers, plus a docking station for easy winterization, hot and cold spray port, black tank flush, and pull valves for the tanks. Inside there is Beauflor rustic wood plank linoleum, a decorative backsplash, a 40" flat screen LED HDTV, plus a 9 cu. ft. stainless refrigerator. You can also choose from a few optional packages such as the Polar Tech Package, the Premium Package Plus which is offered for a limited time, and the Sandpiper Signature Package.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# CT3500532
| Sleeps | 6 |
| Slides | 6 |
| Length | 41 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Hitch Weight | 2256 lbs |
| GVWR | 15500 lbs |
| Dry Weight | 12764 lbs |
| Cargo Capacity | 2677 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 134 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 9 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" LED HDTV |
| Awning Info | 20' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4X4FSAP28JJ037157 |
Sandpiper 38FKOK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


