Used 2018 Forest River RV Salem Hemisphere Lite 299RE Travel Trailer
AS IS UNITHow does a rear entertainment center with fireplace, triples slides, and a dual entry bath sound in a travel trailer. This Salem Hemisphere Lite 299RE by Forest River offers those features plus much more!
Step inside to your left to find a linen cabinet, pantry, three burner range, microwave, and a kitchen sink. A refrigerator is on the opposite side providing ample room for your perishables.
The main living area offers dual opposing slides. One slide has theater seating for two. The second slide has a tri-fold sofa and jumbo dinette. Along the rear wall you will find a large entertainment center with a fireplace below and extra storage.
The centrally located bathroom is across from the main entry. There is a toilet, radius shower, sink, and medicine cabinet. There is also a private entrance from bathroom into the bedroom.
The front bedroom features a queen bed and a nightstand on one side of the bed and a wardrobe on the other side, plus a laundry chute to keep the room tidy. There is an additional wardrobe slide along the road side wall which provides added storage and floor space.
Outside you are sure to enjoy the ease of loading and unloading your outdoor gear in the large pass through storage compartment. Plus there is an awning to protect you from the sun and elements when relaxing outside.
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $2,000
Sale Price: $16,900
Stock# 16252
Interior Color: Amaretto, Sterling
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Interior Color | Amaretto, Sterling |
| Hitch Weight | 730 lbs |
| Dry Weight | 7439 lbs |
| Cargo Capacity | 2091 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
Salem Hemisphere Lite 299RE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


