Used 2017 Forest River RV Salem Cruise Lite FSX 196BH Travel Trailer
"Start Exploring Today: Enjoy 1 Year RV Complete and Free Camping on Us!"
Come check out this Salem Cruise Lite FSX travel trailer 196BH by Forest River. This model is ideal for a family of four or five, and features a rear set of bunk beds!
As you enter the trailer, to the right there is a bed with a wardrobe at the foot of the bed, and an overhead cabinet running the width of the trailer.
The kitchen area offers an under counter refrigerator, generous counter-top prep space, a sink, and a two burner cook-top with overhead microwave oven. There is also a pantry for dry and canned goods.
Across from the entry door there is a booth dinette which can easily convert into additional sleeping space at night if needed.
In the right rear corner of the trailer there are a set of bunk beds which your kids will surely love! The bathroom is across from the bunks making it convenient especially at night. The bath features a toilet and a shower.
Outside you will enjoy the extra storage space, as well as the 12' awning and the shade that it provides, plus so much more!
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Stock# UT520660
| Sleeps | 5 |
| Length | 22 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 388 lbs |
| Dry Weight | 3323 lbs |
| Cargo Capacity | 1465 lbs |
| Fresh Water Capacity | 28 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Electric |
| Refrigerator Size | 4.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 12' |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TSMV17H7412722 |
Salem Cruise Lite FSX 196BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


