Used 2018 Forest River RV Salem Cruise Lite 263BHXL Travel Trailer
View all Salem Cruise Lite Floorplans
2018 263BHXL Features and Options
Forest River Salem Cruise Lite travel trailer 263BHXL highlights:
- Dual Entry and Exit Doors
- Large Slide Out
- Bunk Beds
- Rear Bath
- Private Front Bedroom
This Salem Cruise Lite travel trailer by Forest River is excellent for a larger family! With a double bed set of bunks, two entry doors, and a large slide in the central living area, you can easily see how model 263BHXL can serve your family well. An L-shaped counter with double sinks is perfect for prepping meals and a three burner range including an overhead microwave oven is perfect for cooking up light meals and snacks. There is even a private entry door in the bathroom for added convenience so you can easily come in from outside. The bunks which have a ladder for quick access to the top bed are perfect for the kiddos to share with each other and friends, or you can easily sleep four adults. The front pass-through storage compartment is great for all of your outdoor camping gear, plus a 16' awning makes it easy to create a bit of living space outside to enjoy.
Salem Cruise Lite travel trailers are a great way to introduce RVing into your camping adventures. A lot of the features that you will find in these units are only found in RV's that are higher end. To name a few, there is a front aerodynamic profiles, decorative molding, two toned wood grains, and taller interior heights. The tires have E-Z lube axels which allow grease to flow to the inner and outer barrings easily. Make sure you take a look at the Cruise Lite today!
What Our Customers Are Saying
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Price:
$23,999
You Save: $3,000
Sale Price: $20,999
You Save: $3,000
Sale Price: $20,999
Royal Coach Recreational Sales
Location: Bakersfield, CA
Stock# 2995
Location: Bakersfield, CA
Stock# 2995
Stock# 2995
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2018 263BHXL Specifications
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 635 lbs |
| GVWR | 7635 lbs |
| Dry Weight | 5893 lbs |
| Cargo Capacity | 1742 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TSMB29JE021912 |
For more information
Contact Us
Salem Cruise Lite 263BHXL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


