Used 2018 Forest River RV Salem Cruise Lite 261BHXL Travel Trailer
Queen Bed! Double Over Double Bunks!
Forest River Salem Cruise Lite travel trailer 261BHXL highlights:
- Double Bed Bunk Beds
- 12' Awning
- Booth Dinette
- Queen Bed
This Salem Cruise Lite 261BHXL travel trailer by Forest River offers a rear bath.
Take this unit on your next weekend camping trip and sleep up to seven individuals. There is a queen bed, the sofa, and the dinette both fold down into a sleeping arrangement and then the double bed bunk beds. Enjoy playing games at the booth dinette or curling up with a book on the sofa. Play a game of cornhole, then grab a snack and rest under the awning. It is perfect for keeping the sun off, but you are still able to enjoy the fresh air.
Salem Cruise Lite travel trailers are a great way to introduce RVing into your camping adventures. A lot of the features that you will find in these units are only found in RV's that are higher end. To name a few, there is a front aerodynamic profiles, decorative molding, two toned wood grains, and taller interior heights. The tires have E-Z lube axels which allow grease to flow to the inner and outer barrings easily. Make sure you take a look at the Cruise Lite today!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# T415586
| Sleeps | 8 |
| Length | 28 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 495 lbs |
| GVWR | 7434 lbs |
| Dry Weight | 4715 lbs |
| Cargo Capacity | 2780 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TSMB23J7415586 |
Salem Cruise Lite 261BHXL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


