Used 2018 Forest River RV Salem Cruise Lite 254RLXL Travel Trailer
!! FINANCE SPECIAL !!
View all Salem Cruise Lite Floorplans
2018 254RLXL Features and Options
This rear living Salem Cruise Lite travel trailer model 254RLXL by Forest River has everything you need to enjoy camping to the fullest! One large slide out offers more walking around space, plus two entry/exit doors add more convenience while camping.
Step inside through the rear most door and notice the lounge chairs along the rear wall. There are overhead cabinets the width of the unit, and side counter-tops on each end next to the chairs.
More seating can be found in the large road side slide out where you will find a sofa with 6" shelf above, and a booth dinette where you can dine comfortably. There is also an entertainment center just off the slide out along the interior living area wall.
Step inside through the rear most door and notice the lounge chairs along the rear wall. There are overhead cabinets the width of the unit, and side counter-tops on each end next to the chairs.
More seating can be found in the large road side slide out where you will find a sofa with 6" shelf above, and a booth dinette where you can dine comfortably. There is also an entertainment center just off the slide out along the interior living area wall.
The kitchen is found along the curb side and begins with an L-shaped counter as you step inside near the lounge chairs. Next, a three burner range with overhead microwave oven, and a refrigerator and pantry for food storage. You will have no trouble cooking up light meals and snacks for your family.
A walk-through bath features a sink with medicine cabinet and corner radius shower on one side, and a toilet with linen storage above. A sliding door leads you into the front bedroom as well as the private outdoor entry.
The front bedroom offers a queen size bed along with dual bedside wardrobes, plus an overhead shelf for your things. You will also have easy access to the front pass-through compartment just outside the bedroom door.
A 16' awning provides a bit of outdoor living space to enjoy protected from the elements, and so much more!
What Our Customers Are Saying
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Sale Price:
$15,980
Blue Compass RV
Location: Park City KS
Stock# UT2070418
Location: Park City KS
Stock# UT2070418
Stock# UT2070418
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2018 254RLXL Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 668 lbs |
| GVWR | 7668 lbs |
| Dry Weight | 5635 lbs |
| Cargo Capacity | 2033 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TSMA28J7415343 |
For more information
Contact Us
Salem Cruise Lite 254RLXL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


