Used 2018 Forest River RV Salem Cruise Lite 254RLXL Travel Trailer
BIG SPRING SALE! REAR LOUNGE MODEL!
View all Salem Cruise Lite Floorplans
2018 254RLXL Features and Options
NICE 2018 Forest River Salem Cruise Lite 254RLXL Travel Trailer-JUST IN! Rear Lounge Model with Living Room Slideout-Power Tongue Jack, Power Stabilizer Jacks, Outside Shower, Pass-thru Storage, Spare Tire, Outside Speakers, Two Recliners, Sofa, Dinette, Gas/Electric Refrigerator, Stove Top, Oven, Enclosed Glass Shower, Two TVs.
Forest River Salem Cruise Lite travel trailer 254RLXL highlights:
- Large Slide Out
- Private Queen Bedroom
- Dual Entry/Exit Doors
- Two Lounge Chairs
This rear living Salem Cruise Lite travel trailer model 254RLXL by Forest River has everything you need to enjoy camping to the fullest! If you are outside enjoying the fire, playing yard games, or just each other company you are sure to have a great time. If it is a super sunshiny day then just open up the 16' awning and enjoy the outdoors with some shade. If it is kind of a cloudy or rainy day, just grab a blanket and get comfortable on one of the seating arrangements inside. There are plenty of things to do inside, you can play games, relax, read a book, or watch a movie.
Salem Cruise Lite travel trailers are a great way to introduce RVing into your camping adventures. A lot of the features that you will find in these units are only found in RV's that are higher end. To name a few, there is a front aerodynamic profiles, decorative molding, two toned wood grains, and taller interior heights. The tires have E-Z lube axels which allow grease to flow to the inner and outer barrings easily. Make sure you take a look at the Cruise Lite today!
What Our Customers Are Saying
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Sale Price:
$17,999
Norco RV
Location: Pre-owned Sales
Stock# 2281
Location: Pre-owned Sales
Stock# 2281
Stock# 2281
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2018 254RLXL Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 685 lbs |
| GVWR | 7685 lbs |
| Dry Weight | 6063 lbs |
| Cargo Capacity | 1622 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TSMA23JE022281 |
For more information
Contact Us
Salem Cruise Lite 254RLXL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


