Used 2018 Forest River RV Salem Cruise Lite 211SSXL Toy Hauler Travel Trailer
Forest River Salem Cruise Lite toy hauler 21SSXL highlights:
- Dual Opposing Sofas
- Electric Bed
- Radius Glass Shower
- Private Front Bedroom
Not only can you go away on your next camping trip in the Salem Cruise Lite 211SSXL, but now you can bring along a dirt bike or a four wheel in this toy hauler travel trailer! Play hard all day outside, and then at night find yourself relaxing in this comfortable trailer. With 13' of cargo space along the door side of this toy hauler, there is plenty of room for a couple of your favorite riding toys. Easily unload your off-road toys through the rear door and then set up the two sofas and tables and enjoy a meal together as a family. You may sleep up to six individuals in this travel trailer.
Salem Cruise Lite travel trailers are a great way to introduce RVing into your camping adventures. A lot of the features that you will find in these units are only found in RV's that are higher end. To name a few, there is a front aerodynamic profiles, brushed nickel cabinet hardware, taller interior heights, and a designer bedspread for the main bed. The flooring is Beaufor® linoleum flooring to assure to be scratch, tear, and cold crack resistant, easy cleanup and replacement. Make sure you take a look at the Cruise Lite today!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
You Save: $11,314
Sale Price: $18,499
Stock# C22180
| Sleeps | 4 |
| Length | 27 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 890 lbs |
| GVWR | 8890 lbs |
| Dry Weight | 5284 lbs |
| Cargo Capacity | 3406 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TSMW27JE022180 |
Salem Cruise Lite 211SSXL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


