Used 2018 Forest River RV Salem 187RB Travel Trailer
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
The perfect travel companion for any adventurous couple, or a family of three. This Forest River Salem Cruise Lite FS model 187RB features a full rear bath, a front queen bed, and all of the basics you need to enjoy spending time camping, plus more.
Step inside and notice the queen size bed up front with two end tables, one on either side of the bed, plus overhead storage space for your things.
To the left of the door you will find a comfortable 36" booth dinette that is great for meal time, or it can be transformed for one more sleepy camper at night. There are storage cabinets overhead, and a spot for a TV is located along the outer bathroom wall on the dinette side.
Opposite the dinette you will find all of your kitchen equipment. There is a generous amount of counter space with a refrigerator beneath, plus cabinetry for dishes up above. There is also a single sink for cleaning up, a two burner cook-top, plus a microwave oven and pantry.
The very rear of this unit features a 36" x 24" tub/shower, a toilet, and a vanity with sink and overhead medicine cabinet, plus so much more!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# 1AS182B
| Sleeps | 3 |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Hitch Weight | 410 lbs |
| Dry Weight | 2944 lbs |
| Cargo Capacity | 966 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 36" x 24" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Manual |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TSMU14JY001277 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


