Used 2018 Forest River RV Rockwood Wind Jammer 3008W Travel Trailer
Double your fun in this Rockwood Wind Jammer 3008W v-nose travel trailer. This model features double slide outs, two recliners, as well as, double entry doors and a spacious front kitchen area.
As you enter the main door to your right there is a counter with two bar stools, a three burner range, microwave, double kitchen sink, and a refrigerator with a shelf above, all along the front v-nose of the trailer. The road side slide has a dinette and hide-a-bed sofa. On the opposite side of the trailer there are two recliners and an end table with a lamp, or you can choose optional Lazy Boy chairs.
The walk thru bathroom has a shower and toilet on one side, and a sink, medicine cabinet, and linen storage on the other side. The bathroom has sliding doors for easy entry from the living area or the bedroom.
In the rear, you will find a queen bed slide with nightstands, a small table, an optional wall mount TV, and a large wardrobe. There is also a private entrance/exit door leading outside from the bedroom.
Outside there is an awning, a rear ladder, exterior storage, and you can even enjoy an optional gas grill, plus much more!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 878601
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 897 lbs |
| Dry Weight | 7482 lbs |
| Cargo Capacity | 1415 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4TRLF24J1878601 |
Rockwood Wind Jammer 3008W Reviews
-
Cook in Peace
2016 Rockwood Wind Jammer 3008W
What I liked most: Open living dining area with front kitchen, keeping everyone but the cook out of the kitchen. Lots of windows, lots of light. Bedroom slide gives lots of walk around space. V nose front might save a little on fuel.
What I'd improve: TV hard to see when sitting in some seats.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


