Used 2018 Forest River RV Rockwood Ultra Lite 2906WS Travel Trailer
Forest River Rockwood Ultra Lite travel trailer 2906WS highlights:
- Rear Living
- Dual Awnings
- Triple Slide Outs
- Theatre Seating
Your camping trips just got much more relaxing in this Rockwood Ultra Lite travel trailer featuring dual opposing slides for more walking around space, a front bedroom for a good night's rest, and dual access to the bathroom for convenience. The front bedroom has a queen bed, overhead cabinets, two nightstands, a bedside wardrobe just for starters. There is an outside pass through storage compartment near the front of the trailer that makes loading and unloading your outdoor gear a breeze, a gas grill for the outdoor chef, and more!
Lighten your load with these Forest River Rockwood Ultra Lite fifth wheels and travel trailers! All of these units have full aluminum frames and laminated fiberglass sidewalls. The fifth wheels are easy to tow with any sized truck bed and have a standard Reese Revolution hitch. While with the travel trailers, you have the floorplan you want in the size you need, with a fully equipped kitchen and comfortable seating. To keep you cool on a warm day both types of units have 13,500 BTU A/C units and to warm you up on a cooler day, there is a quick recovery auto ignition gas/electric water heater for a hot shower. Choose your model today!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $1,876
Sale Price: $22,999
Stock# 154063
Exterior Color: BROWN
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 33 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Interior Color | BROWN |
| Exterior Color | BROWN |
| Hitch Weight | 808 lbs |
| GVWR | 8200 lbs |
| Dry Weight | 7200 lbs |
| Cargo Capacity | 1639 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Available Beds | RV Serta Queen |
| Refrigerator Type | Double Door Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR TV |
| Awning Info | 10' and 11' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TRLE25JZ154063 |
Rockwood Ultra Lite 2906WS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


