Used 2018 Forest River RV Rockwood Signature Ultra Lite 8329SS Travel Trailer
Forest River Rockwood Signature Ultra Lite travel trailer 83299SS highlights:
- Kitchen Island
- Three Slide Outs
- Outdoor Gas Grill
- Exterior Storage
Your family of four will enjoy all the space throughout this travel trailer with three slides. The combined kitchen and living area features a kitchen island with two bar stools. You can enjoy your meals at the free-standing table with chairs, and after dinner come relax in the rear living area with two recliners. Within the roadside slide out there is a 60" hide-a-bed sofa and in the corner you will find an entertainment center with a fireplace. This unit includes a Serta queen bed in the front private bedroom, plus a wardrobe for all your things. With exterior storage included in this travel trailer, you can bring along the extra camping chairs and yard games for the kids!
The Forest River Rockwood Signature Ultra Lite travel trailers are anything but ordinary. You will love all the space inside each model, with each including three slides or more. Once you step inside you will find beautiful Slatewood interior, solid wood cabinet doors and drawers, plus LED lighting throughout. Outside, there is a power awning with an adjustable rain dump plus LED lights, and a seamless one piece roof. Each model also includes a Standard Package which features a high gloss front cap, an upgraded 22" gas oven, solid surface kitchen countertops, outside speakers, and so much more!
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# PB2636
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 1082 lbs |
| Dry Weight | 8548 lbs |
| Cargo Capacity | 2534 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door 2 Way |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LCD TV |
| Awning Info | 8' And 16' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TRLH27J1883207 |
Rockwood Signature Ultra Lite 8329SS Reviews
-
Roomy Couples Coach
2016 Rockwood Signature Ultra Lite 8329SS
What I liked most: Exterior color and graphics are classy with window no trim look. Floor plan has open feel with plenty of seating for guests, including small bar counter on island kitchen. Very comfortable recliners and love-seat. Nice bedroom wardrobe with mirror and chest of drawers underneath. Room to move around in bedroom.
What I'd improve: Has older style linoleum floor look. Not much bedroom nightstand room.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


