Used 2018 Forest River RV Rockwood Mini Lite 2504S Travel Trailer
Handy Person Special Hook and Go!
Forest River Rockwood Mini Lite travel trailer 2504S highlights:
- Bunk Beds
- Single Slide Out
- U-Shaped Dinette with an 85" Table
Model 2405S has a slide out along the roadside which allows for more of an open floor plan and gives you more walking around space. There is a bunk bed in the rear for the children or the guests that may stop by. The sofa/Murphy bed combination will also give you a bit more room in this model. Don't forget to check out the outside features which include the 17' awning and the gas grill for cooking up some awesome summertime meals.
Rockwood takes pride in packing as much value in as little space as they can in this Mini Lite Series to make your investment into these models go a long way. They have quality vacuum bonded construction with their all steel I-beam's and six sided aluminum frames. They do not take shortcuts in any of their units. They are all built from the ground up. The underbelly increases aerodynamics, the Dexter Torflex axles are self-dampening and have independent wheel suspension, and the interior is all residential with solid kitchen countertops and Driftwood and Maple cabinets. Take a look at these Rockwood Mini Lite's today!
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# 32667A
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 648 lbs |
| Dry Weight | 5124 lbs |
| Cargo Capacity | 1524 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Double Door Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | 110 DSI Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 32" LCD TV |
| Awning Info | 18' Awning |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TRLA26JD417566 |
Rockwood Mini Lite 2504S Reviews
-
Great quality
2015 Rockwood Mini Lite 2504S
What I liked most: Quality through out, solid well built unit.
What I'd improve: Size of slide out.10 years ago | Chris W. from Breaux Bridge, LA -
Compact and getting away with it
2016 Rockwood Mini Lite 2504S
What I liked most: This compact RV fits a full size bed and 2 bunks without sacrificing a great deal of space. Drawers under the booths are great, my preference over cabinets which can be hard to reach if things are far back. The controls are labeled and all in one place.
What I'd improve: The entertainment canter has no room for a video game console. The toilet is made of plastic and feels cheap.11 years ago | Nate T. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


