Used 2018 Forest River RV Rockwood GEO Pro 19FBS Travel Trailer
Forest River Rockwood Geo Pro travel trailer 19FBS highlights:
- Sofa with Table
- Rear Bath
- Queen Bed
- Gas Grill
Come see just how fun and easy camping can be with this Rockwood Geo Pro 19FBS. You will find that the single slide out provides more floor space between the front and rear of the trailer to move about without having to squeeze in. The rear full bath across from the entry allows for quick access inside and outside so you don't have to miss any of the fun. The sofa slide includes cup holders and a table for dining, working, or extra sleeping space. The queen bed up front will allow you to unwind before the next adventure. You can cook inside on the recessed cooktop with flush mount cover and in the microwave, or outside on the gas grill, plus much more!
The Forest River Rockwood Geo Pro travel trailer is built to be towed by most "crossover" vehicles and smaller SUVs. Each model includes a WIFI Ranger WIFI Booster to boost your WIFI and give you a secure connection wherever you land. You will also enjoy kitchen amenities, bathroom facilities, a water heater with interior gas and electric switches, a Water-Pur filtration system, and a manual awning to name a few features. Come choose your favorite Rockwood Geo Pro, and start exploring the world!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 43954
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Hitch Weight | 360 lbs |
| Dry Weight | 2962 lbs |
| Cargo Capacity | 898 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 2564 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| Awning Info | 11' Manual |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 5ZT2RSHC4J3001711 |
Rockwood GEO Pro 19FBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


