Used 2018 Forest River RV Rockwood Extreme Sports 282TESP Folding Pop-Up Camper
Before you head indoors in this 282TESP by Forest River check out the 105" x 84" front deck storage with expanded metal decking which is great for loading up bikes, chairs, or any other outdoor camping gear. Inside you will enjoy the convenience of a shower and porta-potty cassette, plus the kitchen amenities as well.
This Rockwood Extreme Sports folding pop-up camper has a cabinet to the left of the entrance, and a seat to the right. Just past the seat you will find a convenient shower and porta-potty cassette.
On the opposite side there is a dinette slide, additional cabinet, and a swing galley with a three burner range, sink, and optional refrigerator.
Sleeping space isn't a problem with the rear queen tent bed, and in the front there is a king, plus the dinette and seated area can also become additional sleeping space.
Outside you are sure to enjoy the gas grill, awning, and front deck storage, plus more!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# 25T9752B
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 6 ft 2 in |
| Hitch Weight | 221 lbs |
| Dry Weight | 3377 lbs |
| Cargo Capacity | 1844 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4CFMW27JD304944 |
Rockwood Extreme Sports 282TESP Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


