Used 2018 Forest River RV Georgetown 3 Series 24W3 Motor Home Class A
Forest River Georgetown 3 Series class A motor home 24W3 highlights:
- Single Slide Out
- King Bed
- Passenger Work Station
- Rear Bathroom
Take to the road and enjoy every vacation destination in this Forest River Georgetown 3 Series GT3 class A gasoline coach. Model 24W3 offers a rear bathroom with plenty of room to get ready for the day. Within the slide out along the roadside there is a u-dinette where you can enjoy your meals and at night you can convert this area into additional sleeping space. There is also a king bed within the slide out. Once you reach your destination maybe you have a little computer work to do, well you can set up the passenger work station.
It is easy to make plenty of memories with your family when you choose this Georgetown 3 Series GT3 class A motor home by Forest River. A few luxury features include the "SUPER STORAGE" rear cargo compartment, the stainless steel bathroom sink, an exterior entertainment center, plus the remote/heated exterior mirrors. In the cab there is a custom dash with ABS side consoles, drink holders, 110V outlet/USB as well as manual cockpit side sun shades. The Shaw residential vinyl flooring is easy to clean. There are three interior colors to choose from and along the exterior there is a Champagne colored gel coat, plus so much more!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 316985
Chassis: Ford F53
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 16000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | Onan 4000 |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 59946 |
| Engine | V-10 |
| Chassis | Ford F53 |
| Horsepower | 320 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 158 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 460 ft-lb |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 6500 lbs |
| Axle Weight Rear | 11000 lbs |
| LP Tank Capacity | 24.5 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| Basement Storage | 80 cu. ft. |
| TV Info | LR 40" LED TV, BR 24" LED TV |
| Awning Info | 19' Power |
| Gross Combined Weight | 23000 lbs |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 1F64F5DY8H0A03028 |
Georgetown 3 Series 24W3 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


