Used 2018 Forest River RV FR3 25DS Motor Home Class A
This Forest River FR3 25DS Class A gas motor home features a rear bath and rear bedroom with a king size bed slide out, a bunk over the cab, plus a customizable wardrobe/pantry. This motor home is ready to be your home away from home.
Stepping inside the wide entry, you will find a pantry, double kitchen sink, 32" LED TV, three burner range, microwave, and a refrigerator to your left. On the opposite side of the motor home there is a slide with a customizable wardrobe/pantry and a wrap-around booth dinette.
The rear bedroom has a king bed slide with overhead cabinets. Across from the bed you can enjoy the LED TV.
The rear bathroom has a 30" x 36" shower, sink, and a corner toilet. There is a linen closet right outside the bathroom.
Above the cab you will find a bit more sleeping space with the power fold-away bunk, and a passenger work station below, plus much much more inside!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# CO2551
Chassis: Ford
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 26 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 16000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | 19.5 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | V10 |
| Chassis | Ford |
| Horsepower | 320 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 158 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 460 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 7000 lbs |
| Axle Weight Rear | 12000 lbs |
| LP Tank Capacity | 24.5 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| TV Info | 32" LED Coach |
| Awning Info | 12' Electric with LED Light |
| Gross Combined Weight | 23000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1F64F5DY5J0A08368 |
FR3 25DS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


