Used 2018 Forest River RV Flagstaff Classic 625D Folding Pop-Up Camper
Forest River Flagstaff Classic 625D folding pop-up camper highlights:
- Shower Cassette Toilet
- EZ Reach Trunk
- Two Tent Ends
- Sofa
- Pull Out Camp Kitchen
Camping just got a lot more fun in this folding pop-up camper that's easy to setup allowing more time for exploring. Just imagine the kids playing games at the slide out dinette while you relax on the sofa as you all plan out your day. This Flagstaff Classic 625D camper provides the kids their own queen tent end bed while you sleep on the king tent end bed on opposite side. There is extra sleeping space on the furniture as well. The chef can cook indoors on the swing level galley with storage, or outside on the pull out camp kitchen. The outdoor cooking utensils and such can be stored in the EZ Reach storage trunk. And don't forget about the convenience of a shower cassette and toilet, especially at night. Load up today and start making memories tomorrow!
With any Forest River Flagstaff Classic folding pop-up camper you will enjoy the two-tone fabric seating, and the maple interior with "Tile-Look" linoleum for a stylish look that's easy to clean up after a weekend of fun in the woods. The five piece sectionalized Vinolon supreme tenting, full perimeter aluminum bed frames, and Easy Glide scissor pole bed support will provide years of comfortable accommodations. Come see what else such as the WiFi Ranger WiFi Booster makes the Flagstaff Classic the folding pop-up camper to own!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $7,602
Sale Price: $12,393
Stock# 28227RA
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 18 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 5 ft 9 in |
| Hitch Weight | 296 lbs |
| Dry Weight | 2785 lbs |
| Cargo Capacity | 511 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Tire Size | 13" |
| Available Beds | King Tent End, Queen Tent End |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Hot Water |
| Awning Info | 11' |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4CFS711JD180390 |
Flagstaff Classic 625D Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


