Used 2018 Forest River RV Flagstaff 30WFKSV Travel Trailer
Forest River Flagstaff V-Lite travel trailer 30WFKSV highlights:
- Two Entry Doors
- Two Bar Stools
- Walk-Through Bathroom
- Serta Queen Bed
From the time you enter this Flagstaff V-Lite 30WFKSV travel trailer you will find true comfort throughout. This is the model of doubles from the double slide outs to the double entry doors! In the very front is the kitchen area with plenty of extra counter space and two bar stools. The bathroom is a walk-through with sliding doors along either side for complete privacy. In the rear bedroom there is a Serta queen bed and a large wardrobe for all of your hang up clothes. In the evening come enjoy visiting with family and friends under the 21' awning and more!
Are you ready to take your camping to the next level? The Flagstaff V-Nose travel trailers are luxurious yet innovative. With the v-nose design every possible space is used for interior room and storage. The aerodynamic, aluminum framed exterior allows these travel trailers to be towed by a variety of vehicles. Outside you will also enjoy the power awning with adjustable rain dump and LED lighting, the tinted bonded frameless windows, plus the outside shower and more! From the minute you step inside these models you will notice bright and innovative features from the Driftwood interior to the LED interior lighting. There is also digital AM/FM/DVD with Bluetooth technology, WiFi Ranger WiFi booster, plus plenty of comfortable seating throughout. The Standard Package is also available on each model and includes the following - an upgraded 22" gas oven, recessed cooktop and oven with flush mount cover, kitchen backsplash, rear observation camera prep with molded mounting plate, and so much more!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 90563
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 882 lbs |
| Dry Weight | 7433 lbs |
| Cargo Capacity | 1449 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Opt. BR TV |
| Awning Info | 21' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TFLF26J1880598 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


