Used 2018 Forest River RV EVO T2360 Travel Trailer
rear kitchen, solar
Forest River EVO travel trailer T2360 highlights:
- Rear Kitchen
- Single Slide Out
- Pass Through Storage
The EVO T2360 travel trailer by Forest River offers a rear kitchen layout, a u-dinette slide out, and a front private bedroom. You will love preparing a meal, cooking, and eating with family. There is plenty of space for every family member to sit, play games late into the night or just relax. Whatever you choose to do on your vacation in this travel trailer you are sure to have a great time!
EVO travel trailers by Forest River are developed with detail in mind by industry specialists. This is what sets EVO apart from the rest of the travel trailer brands. On the interior of each model, you have vintage timber craftsmen cabinets, three burner cooktops with a 17" oven, and a DVD player with outside speakers. The exterior has a front gravel guard, 10" or 12" self adjusting power brakes, and a colored smooth metal front wrap. With all of these amenities on the interior and the exterior, you will have plenty of standard features that will make each vacation safe and comfortable. Choose the model that suits you and your family best today!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# CT760146
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 548 lbs |
| GVWR | 7548 lbs |
| Dry Weight | 5308 lbs |
| Cargo Capacity | 2240 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Retractable |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 4X4TSJZ23JC078696 |
EVO T2360 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


