Used 2018 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 16FQ Teardrop Trailer
Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailer 16FQ highlights:
- Rear Bathroom
- Queen Bed
- Sleeps Three People
Come load up your family of three and see just how easy and fun camping can be when you choose to camp with this Cherokee Wolf Pup 16FQ travel trailer. Sleeping room can be found at the front queen bed as well as the dinette can convert into additional sleeping space - if needed. You will enjoy the convenience of the on-board bathroom in the rear, plus so much more!
When you choose to camp with a Cherokee Wolf Pup travel trailer you are getting a lightweight trailer which is easy to tow as well as ample room throughout each model. The Limited Package offers features such as an awning with an LED light strip, high-gloss seamless countertop, an outside shower with hot and cold water, an upgraded hypoallergenic Evergreen mattress and more! The Advantage Package includes the following features an aerodynamic radius front profile, high-impact front metal, and a large exterior folding assist handle plus more! There is also the Camping Package which offers a 3.3 cu. ft. bar and grill refrigerator, a one-piece walkable decked roof, a high rise faucet, a microwave, and so much more! Come select your Wolf Pup model today!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# UT890104
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 454 lbs |
| GVWR | 3954 lbs |
| Dry Weight | 2919 lbs |
| Cargo Capacity | 1035 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 23 gals |
| Black Water Capacity | 23 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 2 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2CKEC4KY000813 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


