Used 2018 Forest River RV Cherokee Wolf Pup Cherokee Wolf Pup 16bhs Travel Trailer
Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailer 16BHS highlights:
- Bunk Beds
- Queen Bed
- Rear Bathroom
- Sleeps Four People
For the family just starting off in the camping world or if you enjoy the simpler side of camping then your family of four will enjoy this Cherokee Wolf Pup 16BHS travel trailer. The kids can claim the rear bunk beds and mom and dad will enjoy the front queen bed. You will also enjoy the convenience of the rear bathroom and more!
When you choose to camp with a Cherokee Wolf Pup travel trailer you are getting a lightweight trailer which is easy to tow as well as ample room throughout each model. The Limited Package offers features such as a power awning, USB charging stations, a stereo with inside and outside speakers, a DVD player and more! The Advantage Package includes the following features an aerodynamic radius front profile, high-impact front metal, and a large exterior folding assist handle plus more! There is also the Camping Package which offers a 3.3 cu. ft. bar and grill refrigerator, a high rise faucet, a microwave, and so much more! Come select your Wolf Pup model today!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Stock# CT380070
| Sleeps | 5 |
| Length | 23 ft |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Hitch Weight | 417 lbs |
| GVWR | 3917 lbs |
| Dry Weight | 2904 lbs |
| Cargo Capacity | 1013 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TCK612JK047773 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


