Used 2018 Forest River RV Cherokee Wolf Pack 315PACK12 Toy Hauler Fifth Wheel
Equipped with Porch Patio and Sit and Sleep w/ Upper Bed.
Forest River Cherokee Wolf Pack toy hauler 315PACK12 highlights:
- Two Entry Doors
- Power Bed
- 21' Awning
- Private Bedroom
Load up your family, your off-road toys, and head out for a weekend camping trip that includes plenty of relaxing and playing outside. The cargo area has 12' of storage space as well as a side door and a Happijac power bed with two sofas below. A patio door separates the cargo space from the main living area. The front private bedroom features a queen bed with storage below plus there is easy access into the bathroom from the bedroom. Outside there is a 21' awning which offers plenty of shade and a pass through storage area for your extra camping gear and more!
With any Cherokee Wolf Pack toy hauler fifth wheel it is easy to keep the outdoor fun going all weekend long! There is plenty of room for a few dirt bikes, a four wheeler, or an ATV - whatever your favorite riding toy is, there is space! You can clean up before coming indoors with the convenient outside shower. Inside you will find conveniences such as tongue and groove plywood floors, real wood doors and drawers, wood blinds, and an 8 cu. ft. refrigerator. The Limited Package includes a few more upgraded items such as a kitchen appliance package, a hypoallergenic Evergreen mattress, USB charging stations, a drop in cooktop with glass cover and so much more!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 10957
Exterior Color: Cool Grey
Interior Color: Chocolate
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 39 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Interior Color | Chocolate |
| Exterior Color | Cool Grey |
| Hitch Weight | 2036 lbs |
| GVWR | 14036 lbs |
| Dry Weight | 10622 lbs |
| Cargo Capacity | 3376 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 12 ft |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 28500 btu |
| Awning Info | 21' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3CTXB7J1210957 |
Cherokee Wolf Pack 315PACK12 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


