Used 2018 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 26DBH Travel Trailer
Forest River Cherokee Grey Wolf travel trailer 26DBH highlights:
- Single Slide Out
- Rear Bunk Beds
- Walk-In Pantry
- Two Entry Doors
Your family of nine will enjoy each camping trip with this single slide out Cherokee Grey Wolf 26DBH travel trailer. Sleeping space can be found at the rear set of double bunk beds, dinette, sofa, and front queen bed. All of the kitchen amenities are located along the door side plus there is a walk-in pantry for all of your dry/canned goods. You will enjoy the privacy and convenience of two entry doors. Now you can easily slip outside and head out for that early morning fishing trip without disturbing your sleeping campers!
All Cherokee Grey Wolf models are quality built with distinct features and superior comfort in mind. And, they are all set at an affordable price point. So, when you get the opportunity to escape the hustle and bustle of everyday life and enjoy all the beauty and wonder that an outdoor adventure holds, the Cherokee Grey Wolf is ready and waiting to help you relax and unwind. Each unit features an aerodynamic radius front which improves towability, and you will have no trouble hitching up even in the dark with the lighted power tongue jack. Inside, you will enjoy comfortable furnishing, shaker style cabinetry, and large overhead cabinets for plenty of storage. There are two 20 lb. LP bottles, a patio awning for added outdoor living space, plus plenty of exterior storage for your camping gear. These units also offer an optional solar prep for when you choose to do a little boon-docking off the beaten path, and they are also wired for a back up camera if you choose to add that option as well. Come choose one of the Cherokee Grey Wolf travel trailers, and let everyday life take a backseat so you can rest and unwind for awhile!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $4,674
Sale Price: $13,595
Stock# 5AR690A
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Hitch Weight | 693 lbs |
| GVWR | 7693 lbs |
| Dry Weight | 5859 lbs |
| Cargo Capacity | 1834 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TCKB27JK046035 |
Cherokee Grey Wolf 26DBH Reviews
-
Quality can improve
2017 Cherokee Grey Wolf 26DBH
What I liked most: Lay out of camper
What I'd improve: Quality, I have a 2015 and both outside break lights fell off that I had to fix . Double bed hinges kept braking , I had to reinforce it now it works . I will seriously look at other RV's if I were in the market again . I guess you get what you pay for.10 years ago | Phil J. from Horn Lake, MS -
Classy and comfortable
2016 Cherokee Grey Wolf 26DBH
What I liked most: Entertainment center has plenty of storage as well as good looks. The booth is raised and has drawers that are raised as well. The closet for storage feels like it could hold a lot, this adds an immense amount of storage possibilities. You won't be disappointed with the wood quality.
What I'd improve: Porcelain toilet instead of plastic. More space to walk in the bedroom. The tv hookups are on the ceiling and don't look as good vs if they were behind the tv.11 years ago | Nate T. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


